Funkcje, porównanie, zastosowanie w piecykach gazowych

Czym jest termostat?

Termostat do piecyka to urządzenie, którego głównym zadaniem jest utrzymanie zadanej temperatury. Najczęściej są głównym kontrolerem pracy danego urządzenia. Są wykorzystywane wszędzie, gdzie należy ogrzewać lub chłodzić do konkretnej temperatury. Jest urządzeniem działającym aktywnie. Termostat pokojowy kontroluje piecyk gazowy, aby efektywnie i precyzyjnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. W tym blogu zostaną opisane termostaty grzejnikowe, termostaty z czujnikami, termostaty Wi-Fi, mechaniczne i elektroniczne.

Zasada działania

Termostaty działają poprzez włączanie/wyłączanie lub rzadziej kontrolę przepływu gazu do palnika piecyka gazowego. Łączą się z piecykiem gazowym przewodowo lub bezprzewodowo. Termostat współpracuje ze swoim kontrolerem podpiętym do piecyka gazowego.

Budowa

Najważniejszym elementem każdego termostatu do piecyka jest czujnik temperatury. W termostacie może być kilka takich czujników. W termostatach mechanicznych jest to termobimetal. Działa na zasadzie rozszerzalności cieplnej metali. To czujnik temperatury otoczenia. W skrócie informuje zawór w piecyku gazowym, czy należy dostarczać gaz. Termostat elektroniczny jest zbudowany z termistora. To rodzaj czujnika temperatury, który pod wpływem temperatury wytwarza prąd. Ten prąd daje sygnał dla zaworu gazowego.

Żeby poprawić komfort użytkowania konwektorów gazowych, termostaty grzejnikowe wyposaża się w dodatkowy element. Również odczytuje temperaturę otoczenia, a dodatkowo lekko ogrzewa główny czujnik temperatury. Efektem jest zmniejszenie wahań temperatury i efektywne działanie piecyka gazowego.

termostat przy piecyku
Termostat mechaniczny, który znajduje się w większości oferowanych konwektorów gazowych

Oferta

W ofercie naszego sklepu znajdziecie Państwo szeroki wybór termostatów. Posiadamy termostaty mechaniczneelektroniczne, przewodowe i bezprzewodowe. Termostaty do piecyka są wyprodukowane przez węgierskiego producenta COMPUTHERM. Możemy pomóc Państwu w wyborze najlepszego rozwiązania. Wszystkie oferowane termostaty pasują do wszystkich piecyków gazowych dostępnych na www.piecykigazowe.com.pl

Rodzaje sterowania piecykiem gazowym

sterowanie piecykiem

Termostaty grzejnikowe mechaniczne – jest to najprostszy sposób sterowania pracą piecyka gazowego na butlę. Sterowanie odbywa się poprzez pokrętło z płynną siedmiu stopniową regulacją w zakresie 13°C-30°C. W termostacie piecyka jest zamontowany czujnik (wkład miedziany zawierający rozprężającą się ciecz połączony z termostatem za pomocą kapilary) temperatury pomieszczenia. Kiedy czujnik wykryje, że temperatura pomieszczenia jest bliska zadanej na termostacie, wyłaczy palnik.

„KonvekPro” wraz z termostatem grzejnikowym programowalnym – wydajniejsze sterowanie piecykiem gazowym. „KonvekPro” jest sterownikiem, który bezpośrednio kontroluje pracę ogrzewacza gazowego. Dostaje informacje od termostatu programowalnego, na którym ustawia się temperaturę oraz godziny pracy piecyka. „KonvekPro” w zależności od potrzeb podgrzewa czujnik termostatu w konwektorze gazowym, który zamyka lub ogranicza dopływ gazu do palnika. Umożliwia nam to oszczędzenie gazu, wygodniejsze użytkowanie piecyka. Cały zestaw „KonvekPro” i programowalnego termostatu jest prosty w instalacji, można to zrobić samemu. Można nim zmodernizować zakupiony w naszym sklepie konwektor gazowy oraz już posiadany piecyk gazowy.

„KonvekPro” wraz z termostatem pokojowym programowalnym Wi-Fi – jeszcze wydajniejsze sterowanie piecykiem gazowym. Termostat pokojowy Wi-Fi pozwala na kontrolę piecyka z każdego miejsca. „KonvekPro” jest sterownikiem, który bezpośrednio kontroluje pracę ogrzewacza gazowego. Dostaje informacje od termostatu programowalnego, na którym ustawia się temperaturę i godziny pracy piecyka. Harmonogram pracy konwektora gazowego jest ustawiany dziennie lub tygodniowo. W tym przypadku mamy do wyboru ustawienie harmonogramu poprzez aplikację na telefon oraz przez panel sterowania termostatu.

Do każdego z poniższych termostatów oprócz TR-10 oraz Q3 należy dokupić kontroler „KonvekPro”.

KonvekPro
 1. Termostat mechaniczny TR-010 – konwencjonalny termostat mechaniczny montowany na ścianie. Temperaturę reguluje się w zakresie +10°C – +30°C. Podnosi komfort, ponieważ nie trzeba za każdym razem podchodzić do piecyka gazowego.
 2. COMPUTHERM T30 – cyfrowy termostat pokojowy, ma dokładniejszy pomiar i regulację temperatury niż termostaty mechaniczne. Może być podłączony do grzejników gazowych, klimatyzatorów czy kotłów gazowych. Temperaturę reguluje się w zakresie +5°C – +30°C.
 3. COMPUTHERM Q3 – kolejny cyfrowy termostat do piecyka. Można ustawić dwie temperatury. Jedna „komfortowa”, czyli ta, w której chcielibyśmy przebywać oraz „ekonomiczna”, czyli minimalna temperatura pomieszczenia. Temperaturę reguluje się w zakresie +5°C – +40°C.
 4. COMPUTHERM Q7 – od tego momentu zaczynają się termostaty programowalne. Możemy ustawić temperaturę na każdy dzień osobno, nadać do 6 punktów przełączania (są to kolejne pory dnia z inną temperaturą). Taka mnogość ustawień pozwala efektywnie ustawić piecyka gazowego i oszczędzić gaz. Temperaturę reguluje się w zakresie +5°C – +40°C.
 5. COMPUTHERM Q7RF – jest to ulepszony termostat Q7. Posiada nadajnik radiowy. Termostat może stać w dowolnym miejscu budynku (do 50 metrów od odbiornika). Temperaturę reguluje się w zakresie +5°C – +40°C.
 6. COMPUTHERM B300 Wi-Fi – przeskok technologiczny w termostatach. Tym razem mamy do dyspozycji połączenie Wi-Fi. Jest to termostat programowalny poprzez urządzenie podłączone do internetu. Umożliwia to sterowanie piecykiem gazowym z zupełnie innego miejsca. W tej wersji czujnik temperatury jest przewodowy. Temperaturę reguluje się w zakresie -55°C – +100°C.
 7. COMPUTHERM B300RF – to ulepszona wersja termostatu B300. Termostat Wi-Fi z bezprzewodowym pomiarem temperatury. Bezprzewodowy pomiar temperatury aż na odległość 250 metrów.
 8. COMPUTHERM E280 Wi-Fi – jest to termostat Wi-Fi programowalny pasujący do piecyków gazowych i klimatyzacji. Termostat Wi-Fi montuje się pod tynkiem. Temperaturę reguluje się w zakresie +5°C – +99°C.
 9. COMPUTHERM E300 Wi-Fi – To elegancko wyglądający termostat Wi-Fi programowalny. Jest modelem wyższym niż E280. Ten Termostat Wi-Fi również montuje się pod tynkiem.Posiada funkcje wszystkich powyższych termostatów, a dodatkowo może kontrolować dwa różne piecyki gazowe. Ma szklaną szybkę. Temperaturę reguluje się w zakresie +5°C – +99°C.
 10. COMPUTHERM E400RF – to najwyższy model termostatu Wi-Fi dostępny w naszej ofercie. Jest całkowicie bezprzewodowy, panel sterowania jest dotykowy. Ma dwie jednostki – odbiornik kontrolujący piecyk oraz nadajnik, czyli termostat. Termostat programowalny radiowy.

Wszystkie termostaty Wi-Fi i mechaniczne pasują do:

 • Piecyków gazowych na butle
 • kotłów gazowych
 • kotłów C.O.
 • klimatyzacji
 • konwektorów gazowych

W przypadku pytań zachęcam do kontaktu z naszymi pracownikami pod numerem +48 41 362 40 26.

Categories: termostat