Bardzo często zadawanym pytaniem jest : ile godzin piecyk pracuje na jednej butli gazowej najczęściej spotykanej w Polsce, czyli 11 kg? Jeśli nie jesteś ciekawskim to od razu popatrz na tabele umieszczoną pod artykułem.

Kalkulacja jest bardzo prosta. Ponieważ opisy są różne i jest pełno redaktorów, którzy tworząc strony internetowe nie wiadomo dlaczego nie wpisują jednostek SI, tylko ciągle wpisują jako jednostkę mocy kcal/h lub MJ. Większość ludzi nie uważała na lekcjach w szkole i nie bardzo rozróżnia co to praca, od tego co to jest moc, a tu podają różne jednostki, i jak tu się połapać nie mówiąc już o ich przeliczaniu. A i redaktorzy też mieli to w podstawówce.

Chciałbym wyjaśnić ,że od jakiegoś czasu funkcjonuje w Polsce system jednostek miar SI. 1 kW jest jednostką mocy, a 1 kW*h jest jednostką wykonanej pracy. Dlatego będziemy się trzymać kW*h? Dodatkowy powód to, że jak dostajemy rachunek z zakładu energetycznego to mamy podaną cenę za 1 kW*h. Niby łatwo porównać cenę różnych źródeł energii i dlatego UE zmusiła wszystkie kraje, żeby na wszystkich rachunkach za Oczywiście jeszcze podają cenę za przesył i na koniec nie wiemy ile kosztuje 1 kW*h przesłanej nam energii. Tego się będziemy trzymać, czyli kW*h. Na dodatek będziemy się posługiwali kilogramami, jeśli chodzi o gaz płynny. Po spaleniu 1 kg butanu otrzymamy 13,64 kWh energii, a po spaleniu propanu 13,99 kWh energii. Najczęstszą mieszanką LPG sprzedawaną w butlach jest mieszanka B. Wg polskiej normy zawiera od 18 do 55% propanu. To skąd mamy wiedzieć jaki gaz kupujemy u sprzedawcy? Zapewniam Was, że nie wiemy. A kto wie? Pan, który z poważną miną udając fachowca mówi, że ma gaz z pewnego źródła i że mieszanka to 70 % butanu a 30 % propanu. Zapewniam Was, że on też nie wie. Dla prostoty, żeby dłużej nie kołować czytelnika przyjmiemy, że wartość opałowa propanu-butanu to średnia, czyli że mieszanka jest 50/50. I wynosi ona 13,81 kWh/kg.

Teraz, kalkulacja ile jest pracy w tej butli, którą kupujemy w punkcie dystrybucji lub na stacji benzynowej. Mnożymy 13,81* 11 = 151,91 kWh energii.

Moc konwektora gazowego (kW)Ilość godzin pracy na 1 butli 11 kg
350,63
530,38
7,520,25
1015,1

Aby konwektory gazowe o mocy 7,5 kW i powyżej działał poprawnie na 11 kg butli gazowej, zaleca się zastosowanie drugiej butli i połączenie ich w kaskadę. Jest to spowodowane tym, że w trakcie ubywania gazu w butli, zmniejsza się ilość odparowywanego gazu i może to spowodować wyłączanie się grzejnika gazowego. Ponieważ wg przepisów w jednym pomieszczeniu nie należy użytkować więcej jak dwóch butli 11 kg. Można podłączyć więcej niż 2 butle 11 kg w baterię lub butle 33 kg i umieścić je na zewnątrz.