Ogrzewacze gazowe z odprowadzeniem spalin na zewnątrz, często nazywane są konwektorami gazowymi. Dlatego konwektorami, że większość ciepła przekazują do pomieszczenia przez zjawisko fizyczne zwane konwekcją.

Jak działają konwektory gazowe z wyrzutem spalin na zewnątrz?

Konwektory gazowe posiadają stalową emaliowaną lub żeliwną komorę spalania, w której znajduje się palnik ze stali nierdzewnej lub ceramiczny, w przypadku modeli z programowalnym termostatem firmy Piecyki Gazowe Sp z o.o. Do komory spalania podłączony jest komin turbo, czyli rura w rurze. Zewnętrzną rurą dostarczane jest powietrze do spalania gazu. Wewnętrzną, rurą o mniejszej średnicy wyrzucane są spaliny na zewnątrz pomieszczenia. Ogrzewacze turbo, czyli z podwójną rurą nie pobierają powietrza do spalania z wewnątrz. Grzejniki gazowe firmy Piecyki Gazowe posiadają trzy rodzaje sterowania ich pracą.

wylot spalin konwektora gazowego naściennego

Ogrzewacze gazowe z zaworem termostatycznym mechanicznym SIT.

Grzejniki gazowe z wyrzutem spalin regulowane są zaworem gazowym z termostatem mechanicznym w zakresie temperatur 13-35 C. Jak działa zawór z termostatem mechanicznym? Termostat jest połączony rurką miedzianą z sondą miedzianą zawierającą rozprężającą się ciecz połączoną z termostatem za pomocą kapilary. Każdy konwektor gazowy zawiera rurkę miedzianą ,która wyczuwa temperaturę w pomieszczeniu i dzięki temu regulowana jest praca palnika gazowego. Konwektor gazowy bardzo szybko się nagrzewa i efektywnie grzeje pomieszczenie.

Ogrzewacze gazowe z zaworem termostatycznym mechanicznym SIT i sterownikiem KonvekPro wraz z termostatem cyfrowym.

Mogą być regulowane pomiędzy 5 i 35 C. Termostat cyfrowy programowalny firmy Computherm wraz ze sterownikiem KonvekPro może sterować pracą konwektora gazowego. Na termostacie programujemy godziny pracy konwektora i temperaturę. System sterownik KonvekPro i termostat programowalny może być dokupiony do wcześniej zakupionego ogrzewacza gazowego. W przypadku zastosowania sterownika KonvekPro i termostatu programowalnego Q7 unikamy wchodzenia do zimnego pomieszczenia. Dla przykładu, ogrzewając biuro aby oszczędzić gaz, w biurze termostat wyłączy ogrzewacz pod koniec pracy, np. o godzinie 16. Po 16 będzie utrzymywał temperaturę 5C. Następnego dnia termostat uruchomi nasz grzejnik gazowy godzinę przed rozpoczęciem pracy i nagrzeje temperaturę pokoju do 20 C. W ten sposób uzyskujemy większą wygodę użytkowania ogrzewacza gazowego i oszczędność gazu od 20 do 40 %. Do sterownika KonvekPro możemy podłączyć termostat Wi-Fi, a to oznacza możliwość sterowania ogrzewaczem gazowym przez internet z komputera lub telefonu typu smartfon za pomocą aplikacji.

schemat podłączenia sterownika do ogrzewacza gazowego z odprowadzeniem spalin

Ogrzewacze gazowe termostatem cyfrowym programowalnym i zaworem na baterię 3 V.

Grzejniki te posiadają wbudowany termostat programowalny z programem tygodniowym włączającym ogrzewacz gazowy w określonych godzinach dnia i utrzymującym nastawione temperatury. Dzięki temu uzyskujemy możliwość sterowania grzejnikiem gazowym w sposób programowalny, co oznacza duże oszczędności gazu. Zawór gazowy jest zasilany zasilaczem z sieci 230V, który zmienia napięcie na 3 V prądu stałego. Zasilacz 230 V można odpiąć i zasilić zawór bateriami AA po 1,5 V, 2 x 1,5 V. Pobór prądu przez zawór podczas jego pracy, to 1 miliamper na godzinę. Oznacza to ,że można grzejnik gazowy zasilać z dwóch baterii AA. Przy założeniu, że ich pojemność jest 1000 mili amper ( np. dobre baterię markowych producentów) to oznacza pracę zaworu piecyka bez wymiany baterii AA przez cały sezon grzewczy. Ogrzewacz ten może być użytkowany tam, gdzie nie ma prądu elektrycznego, we wszystkiego rodzaju domkach letniskowych, mieszkaniach gdzie istnieje obawa wyłączenia prądu. Termostat konwektora gazowego jest zasilany 2 bateriami AAA. Dzięki temu mamy gwarancję, że w miejscach gdzie czasowo może braknąć prądu nasz ogrzewacz będzie działał w sposób ciągły. Jest to świetny sposób na ogrzanie starych domów, gdzie istniał dotychczas tylko kocioł węglowy lub drewniany.

grzejnik gazowy naścienny z termostatem cyfrowym i wyrzutem spalin i poborem powietrza do spalania