Jak dobrać metodę ogrzewania?

Koszty ogrzewania gazowego

Każde porównanie warto zacząć od ustalenia ram, w jakich się poruszamy. W niniejszym porównaniu cen ogrzewania będziemy bazować na pomieszczeniu 40m2 i wysokości 2,7m. Wysokość pomieszczenia ma niebagatelne znaczenie. Każde urządzenie grzewcze ogrzewa przecież objętość, a nie powierzchnię. Do tego należy ustalić, czy pomieszczenie jest dobrze izolowane. Poza izolacją patrzymy na poziom szczelności okien i drzwi. Jeżeli jest słabo izolowane (domki letniskowe, przyczepy, nieocieplone domy itp.) warto kupić mocniejszy ogrzewacz gazowy.

To wzór na obliczenie w przybliżony sposób mocy dla piecyka gazowego z naszej oferty. (40m2x2,7mx40) / 1000 = 4,32kW

W naszym przypadku 7,5kW w zupełności wystarczy dla budynku, który posiada słabą izolację. Dla dobrej izolacji (np. ocieplone domy) możemy wybrać piecyk gazowy na butle 5kW.

5kW, ponieważ dobrze mieć lekki zapas mocy. To jeszcze zależy czy pomieszczenie będzie ogrzewane w sezonie grzewczym w sposób ciągły, czy np. od 8 do 16 i tylko w dni robocze. W takim przypadku należy dobrać moc konwektora gazowego 2 razy większą, ponieważ potrzebne jest szybkie ogrzanie pomieszczenia codziennie rano w możliwie krótkim czasie. 

Teraz warto poznać możliwości ogrzania takiego pomieszczenia. Mamy do wyboru klasyczne piecyki gazowe, grzejniki elektryczne, grzejniki olejowe. Poza tym są farelki, przenośne grzejniki olejowe i elektryczne. Są oczywiście rozwiązania systemowe — ogrzewanie z kotła czy ogrzewanie węglem. Wybór zależy oczywiście od rodzaju budynku. Jednak zakładamy, że chodzi o ogrzewanie jednego pomieszczenia, nawet w dużym budynku (hotel, pokoje na wynajem, garaż, pokój w warsztacie). Z tego powodu rozsądnie jest zainwestować w urządzenie, które bardzo szybko nagrzewa pomieszczenie. Na przykład bezpośrednio przed tym, kiedy jest potrzebne. Dlatego wybór zawęża się do piecyków gazowych, grzejników elektrycznych lub olejowych. Przy czym grzejniki elektryczne są raczej pomyślane o wspomaganiu istniejących instalacji grzewczych. Zwłaszcza że zdecydowana większość grzejników elektrycznych ma moc do 2500W-3000W (2,5kW-3kW).

Grzejniki olejowe

Przy grzejnikach olejowych problem jest ten sam, nie mają wystarczającej mocy, aby ogrzać cały pokój i utrzymać temperaturę. Górna granica mocy grzejnika olejowego to 3,5kW. Co więcej, grzejniki olejowe zużywają bardzo duże ilości prądu na nagrzanie oleju.

Jeżeli chcemy założyć cały system na kocioł olejowy, to jego montaż jest dużo droższy niż odpowiednika w wersji gazowej. Montaż zbiorników olejowych w domu musi spełniać normy bezpieczeństwa, co komplikuje sprawę. Spaliny z kotła są bardziej zanieczyszczone niż ze spalania gazu. Tak zwane piecyki gazowe dwufunkcyjne służą do ogrzewania wody wieć tutaj to rozwiązanie nie wchodzi w grę.

Warto zaznaczyć, że reakcja spalania całkowitego gazu ziemnego to tylko dwutlenek węgla i para wodna. Reakcja spalania gazu z butli – LPG, również kończy się dwutlenkiem węgla i parą wodną.

Koszty ogrzewania gazowego

Co wpływa na zużycie gazu?

Na zużycie gazu ma wpływ:

  • Temperatura ustawiona na termostacie
  • Współczynnik przenikania ciepła w ogrzewanym pomieszczeniu (izolacja pomieszczenia)
  • Czas pracy piecyka gazowego

Ceny z 1kWh zostały policzone dla średniej ceny za 1kg paliwa z ostatniego półrocza. Wydaje się, że węgiel jest najtańszy, jednak nie uwzględniono kosztu transportu i czasu pracy. W przypadku grzejników olejowych nie została wliczona cena samego kotła gazowego (najtańsza opcja około 7000zł + montaż).
Tu jakiekolwiek oszczędności można wprowadzić po 3-4 latach od inwestycji. Jeżeli chcemy oszczędzać w trybie natychmiastowym najlepszym wyjściem jest gaz ziemny lub gaz z butli, czyli propan-butan.

Jednak obliczenie dokładnego kosztu ogrzania pomieszczenia z naszego założenia nie jest możliwe. Możemy za to podać najbardziej przybliżoną cenę ogrzewania. Zbyt dużo jest zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę – izolacja pomieszczeń, szczelność okien, czas działania np. piecyka gazowego, moc z jaką działa grzejnik gazowy, temperatura pomieszczenia przed rozpoczęciem grzania itd.

Przykładowe zużycie gazu dla konwektora gazowego 5kW z naszego przykładu w pomieszczeniu izolowanym. Temperatura jest ustawiona na 20°C przez 8 godzin dziennie, z czego 30% czasu piecyk pracuje na pełnej mocy. Pozostałe 16 godzin piecyk utrzymuje temperaturę nie niższą niż 8°C, czyli na pełnej mocy pracuje około 10% czasu.

Zużycie = (0,39kg/h * 8h * 0,3) + (0,39 kg/h*16h*0,1) = 0,93kg + 0,62kg = 1,55kg
Dzienne zużycie gazu to 1,55kg.

Koszty zakupu piecyka gazowego

W naszym sklepie www.piecykigazowe.com.pl mamy szeroki wybór piecyków gazowych na butle i konwektorów gazowych.
promienników ceramicznych. Ceny zaczynają się od 1050zł. W tej cenie otrzymujemy gotowy do pracy piecyk gazowy. Dostosowujemy piecyk pod gaz z butli (LPG) lub pod gaz ziemny. Dodatkowe koszty to jedynie butla i ewentualny montaż, który jest bardzo prosty.

Łatwość ogrzewania

Grzejniki gazowe z naszej oferty są bardzo proste w obsłudze. Poznanie jak działa piecyk gazowy, ułatwi jego użytkowanie. Zasadniczo piecyk gazowy jest zbudowany z obudowy, komory spalania, która może być zamknięta i otwarta, palnika, zapalnika i termostatu. Piecyki gazowe z zamkniętą komorą spalania są najpopularniejsze.

Żeby zacząć ogrzewanie piecykiem gazowym, należy go oczywiście zamontować. Montaż piecyka gazowego — YouTube. Następnie podłączyć do zasilania na przykład z butli gazowej. Najpopularniejszy wybór to butla gazowa 11kg. Jest najłatwiej dostępna. Można oczywiście wybrać inną wielkość butli gazowej. Piecyk gazowy nie potrzebuje zasilania z sieci elektrycznej, więc tym nie musimy się martwić. Teraz należy go odpalić przy pomocy zapalnika piezoelektrycznego umieszczonego na termostacie. Na termostacie ustawiamy temperaturę, jaką potrzebujemy. 

Termostat mechaniczny, montowany fabrycznie, to proste i niezawodne urządzenie. Służy do regulacji temperatury i mocy piecyka gazowego na butlę. Termostat ma regulację w 1 – 7, co odpowiada w około 13°C – 30°C(uzależnione od producenta piecyka). Regulacja odbywa się poprzez pokrętło. Termostat steruje zaworem gazu w grzejniku gazowym. Piecyk gazowy ma czujnik temperatury, więc sam będzie „wiedział” ile potrzebuje gazu i w jakim momencie. To daje nam pewność, że ogrzewacz gazowy będzie utrzymywał dobrą temperaturę. Dodatkowo posiada termoparę, która zabezpiecza przed ulatnianiem się gazu, kiedy piecyk zgaśnie. Termopara jest ogrzewana przez „świeczkę” palnika w grzejniku gazowym. Kiedy zgaśnie, termopara traci temperaturę i odcina dopływ gazu.

Co więcej, w naszym sklepie jest dostępny szeroki wybór termostatów programowalnych. Modyfikacja piecyka gazowego na butle termostatem programowalnym jest naprawdę opłacalna. Możemy z wyprzedzeniem ustawić godziny i dni pracy piecyka gazowego na butle – wielu naszych klientów prowadzących hotele czy pokoje na wynajem korzysta z tej funkcjonalności, żeby obniżyć koszty ogrzewania. My również w ten sposób ogrzewamy biuro.

Podsumowując, piecyk gazowy jest urządzeniem, które wymaga tylko wymiany butli gazowej. To ile razy trzeba będzie wymienić butlę zależy od indywidualnych potrzeb.

Sytuacja z piecykiem gazowym zmienia się, kiedy posiadamy instalację na gaz ziemny. Wtedy sprawa jest jeszcze prostsza, ponieważ nie trzeba w ogóle myśleć o pozostałej ilości gazu w butli gazowej. Poza tym gaz ziemny jest najtańszym paliwem do ogrzewania. Ga ziemny nie jest też szeroko dostępny. Należy pamiętać, że gaz ziemny nie może być przechowywany w butlach.

Koszty ogrzewania gazowego – jak można oszczędzać?

Istnieje kilka uniwersalnych zasad przy ogrzewaniu pomieszczeń. Przede wszystkim należy zadbać o izolację. Jest to najważniejszy punkt. Bez dobrej izolacji będziemy ogrzewać ściany, które z łatwością oddadzą całe ciepło na zewnątrz. Istnieje wiele rodzajów izolacji i mamy w czym wybierać. Jeżeli już na etapie budowania zadbamy o świetną izolację to potem, będzie prościej oszczędzać. Zwłaszcza że w Polsce okres grzewczy może trwać od przełomu września/października, aż do wczesnego kwietnia. Czyli około 7 miesięcy! Jest gdzie oszczędzać.

Następnie sprawdzamy szczelność okien i drzwi. Ogrzewanie gazowe ani żadne inne nie będzie efektywne, jeżeli całe ogrzane powietrze będzie uciekać przez szczeliny. Sprawa dotyczy zarówno ogrzewania c.o. jak i kotłów gazowych.

Izolacja + szczelność budynku = wydawanie pieniędzy na ogrzewanie pomieszczeń, a nie reszty otoczenia.

W kolejnym kroku musimy zadbać o dobrej jakości gaz z butli. Warto wydać więcej na dobrej jakości gaz i spalać go jak najbardziej efektywnie. Możemy to bardzo łatwo zweryfikować. Jeżeli płomień w piecyku gazowym jest niebieski prawie w całości, to jest bardzo dobrze. Natomiast jeżeli płomień jest raczej pomarańczowy, to reakcja spalania zachodzi nieefektywnie i dosłownie przepalamy pieniądze.

Teraz musimy sprawdzić, jak piecyk gazowy na butle czy inne źródło jest podłączony. Należy zadbać o szczelność połączeń wężyków gazowych. Co do zasady, wszystkie połączenia są szczelne, jeżeli nie zawodzi czynnik ludzki.

Więc mamy sprawdzoną izolację i szczelność budynku, zadbaliśmy o jakość gazu, a także o jego dostarczanie do komory spalania. Co jeszcze możemy zrobić? Otóż warto zaplanować pracę piecyka gazowego. W tym pomoże termostat. Termostat montowany fabrycznie pozwala utrzymywać wybraną temperaturę. Jednak jeżeli chcemy do maksimum efektywnie zużywać gaz ziemny czy gaz z butli to możemy korzystać z termostatu programowalnego. Termostaty programowalne służą do ustawiania tygodniowego harmonogramu pracy grzejników gazowych. Sterują zaworem podającym gaz do komory spalania. Przydaje się to w szczególności, kiedy przebywamy w pomieszczeniu tylko w godzinach pracy. Wtedy ustawiamy godzinę rozpoczęcia nagrzewania godzinę przed przyjściem do pracy. Potem przez resztę dnia ogrzewacz gazowy będzie utrzymywał temperaturę, a po wyjściu z pracy nie będzie się włączał. To automatyzacja czynności. Oszczędza czas, gaz i poprawia komfort. Zawsze przychodzimy do ciepłego biura.

Nasi eksperci pomogą Państwu ograniczyć koszty ogrzewania gazowego.